wtorek, 6 stycznia 2015

La beca, czyli stypendia zagraniczne



Zanim zacznę opisywać szalone przygody, historie niezwykłych przyjaźni i wspaniałe góry masywu Annapurny, najpierw napiszę parę słów o tym, jak można przewrócić swoje życie „do góry nogami” i wyjechać na stypendium za granicę w liceum, bo właśnie nadchodzi ten czas, żeby wysyłać aplikacje (cóż za anglicyzm, aplikacje się piszę na studiach, do liceum składa się PODANIE).

Jest kilka organizacji, które przyznają pełne bądź częściowe stypendia, pozwalające kontynuować edukację za granicą, nie wspominając o mnóstwie innych, które umożliwiają wyjazd, oczywiście słono za to płacąc… Skupię się na 2, które znam z własnego doświadczenia. To tylko może przybliżyć proces rekrutacyjny do szkół zagranicą, jeśli jesteś zainteresowany, więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych organizacji czy czytając fora bądź pytając bezpośrednio mnie czy innych stypendystów.

TOWARZYSTWO SZKÓŁ ZJEDOCZONEGO ŚWIATA IM. PROF. PAWŁA CZARTORYSKIEGO, czyli UWC POLSKA
www 

UWC POLSKA to polski „oddział” United World College, czyli szkół zjednoczonego świata. Polski komitet narodowy jako jedyny na świecie organizuje 2 oddzielne konkursy stypendialne: do szkół UWC oraz do szkół prywatnych w Wielkiej Brytani.

1.      Szkoły UWC
Jest to 14 szkół na całym świecie, ja uczę się właśnie w jednej z nich. Szkoły mają bardzo międzynarodowy charakter, krótko mówiąc: umieszcza się nastolatków z całego świata w jednym miejscu, żeby wspólnie próbowali wypracować pokój i działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ogólnie genialna sprawa i niezwykłe doświadczenie, o tym, czym jest UWC i jakie możliwości daje można pisać naprawdę dużo i zapewne kiedyś to zrobię, teraz tylko mogę polecić każdemu. W tym roku Towarzystwo oferuje 8 stypendiów do szkół w: Indiach (jee!), USA, Norwegii, Hongkongu, Bośni i Harcegowinie, Niemczech, Armenii i Włoszech. Stypendia pokrywają od 50% do 100% kosztów nauki, zakwaterowania i wyżywienia.

WYMAGANIA
  • uczeń/uczennica I klasy liceum ogólnokształcącego,
  • średnia ocen na świadectwie gimnazjalnym minimum 4,5,
  • wynik testu gimnazjalnego (średnia z części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej) minimum 80%,
  • dobra znajomość języka angielskiego,
  • udokumentowane szerokie zainteresowania i osiągnięcia.
PRZEBIEG KLASYFIKACJI
I etap: wypełnienie i wysłanie formularza aplikacyjnego (online) do 15 stycznia 2015r.
II etap (weekend w połowie lutego): Ci, którzy przejdą do II etapu zostają zaproszeni do Warszawy, gdzie muszą przedłożyć komisji kopie świadectwa, wyników egzaminu gimnazjalnego i dyplomów, potwierdzających osiągnięcia, o których pisało się w formularzu aplikacyjnym. Odbywa się też krótka rozmowa z komisją rekrutacyjną (w języku polskim, aczkolwiek mogę pojawić się pytania po angielsku, czy, jak w moim przypadku, po francusku). (Don’t stress yourself too much – ta rozmowa to może być jeden z ciekawszych momentów w twoim życiu.) Jednocześnie druga komisja rozmawia w tym samym czasie z rodzicami o sytuacji finansowej, rodzice dostają też deklarację finansową, gdzie muszą wypełnić, ile kasy mogą przeznaczać na ewentualne dopłaty do szkoły. Potem trzeba też napisać krótkie wypracowanie (ma się tylko ok. 30 min.) na jeden z wybranych tematów (to już po angielsku, ale nie jest sprawdzana znajomość angielskiego, raczej umiejętność krytycznego myślenia i wyrażania swoich opinii).
Et voila, po kilku dniach można nagle odebrać telefon, że dostało się stypendium w Indiach, Kanadzie czy innym szalonym miejscu.

2.      Szkoły prywatne
Towarzystwo przyznaje też stypendia (w większości pełne) do szkół prywatnych w UK oraz jednej szkoły w Austrii, w tym roku w sumie jest 12 miejsc stypendialnych! Nauka kończy się maturą międzynarodową IB bądź egzaminami A-levels. Można więc należeć do tego elitarnego grona kilku procent brytyjskich nastolatków, którzy uczą się w prywatnej szkole z boardingiem. Wszystkie szkoły zapewniają szerokie możliwości rozwoju, ale nie mają tej całej „ideologii” co UWC.

WYMAGANIA
  • uczeń/uczennica I klasy liceum ogólnokształcącego,
  • średnia ocen na świadectwie gimnazjalnym minimum 4,5,
  • wynik testu gimnazjalnego (średnia z części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej) minimum 80%,
  • dobra znajomość języka angielskiego,
  • udokumentowane szerokie zainteresowania i osiągnięcia.
PRZEBIEG KLASYFIKACJI
I etap: wypełnienie i wysłanie formularza aplikacyjnego (online) do 15 stycznia 2015r.
UWAGA! Można aplikować jednocześnie do szkół UWC i prywatnych!
II etap (weekend w marcu): Ci, którzy przejdą do II etapu zostają zaproszeni do Warszawy, gdzie muszą przedłożyć komisji kopie świadectwa, wyników egzaminu gimnazjalnego i dyplomów, potwierdzających osiągnięcia, o których pisało się w formularzu aplikacyjnym. Odbywa się też  krótka rozmowa z komisją rekrutacyjną. Potem trzeba też napisać krótkie wypracowanie (ma się tylko ok. 30 min.) na jeden z wybranych tematów (prawdopodobnie po angielsku).
III etap (weekend w marcu): Ci, którzy przejdą do finału muszą znów jechać do Warszawy na kolejną rozmowę, podczas której mogą też być obecni dyrektorzy szkół z Wlk. Brytanii i Austrii. Jednocześnie druga komisja rozmawia w tym samym czasie z rodzicami o sytuacji finansowej, rodzice dostają też deklarację finansową, gdzie muszą wypełnić, ile kasy mogą przeznaczać na ewentualne dopłaty do szkoły.
Nie byłam na półfinałach i finałach w Warszawie, bo już wtedy wiedziałam, że jadę do UWC (kwalifikacje do UWC kończą się wcześniej), ale z tego co wiem, jest bardzo fajnie, jest dużo gier i zabaw.

BAS – British Alumni Society, czyli Stowarzyszenie Absolwentów Uczelni Brytyjskich
www 

To kolejna organizacja, przyznając stypendia, „dziecko” Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata w Polsce, stypendia przyznaje od 2010r. do szkół prywatnych w Wlk. Brytanii, w tym roku oferuje 11 miejsc stypendialnych, chyba wszystkie z pełnym stypendium, pokrywającym koszty nauki, zakwaterowania i wyżywienia przez 2 lata.
WYMAGANIA:
  •  wiek: 1 klasa LO;
  •  stałe zamieszkanie w Polsce i nauka w polskim liceum ogólnokształcącym;
  •  znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym podjęcie nauki w środowisku anglojęzycznym;
  •  wyniki egzaminu gimnazjalnego min 80%; (średnia z egzaminów z polskiego, matematyki, historii i nauk społecznych, nauk przyrodniczych. Wynik egzaminu z języka nie jest brany pod uwagę. )
  •  średnia ocen na świadectwie ukończenia gimnazjum min 4.80;
  •  udokumentowane osiągnięcia pozaszkolne, jak np.: sukcesy sportowe, artystyczne, olimpiady, itd.;
  •  dochód rodziców nieprzekraczający łącznie 125 000 PLN netto w roku 2014
PRZEBIEG KLASYFIKACJI:
I etap (do 20 lutego 2015r.): wysłanie formularza aplikacyjnego, CV po angielsku, kopii świadectwa, wyników egzaminu gimnazjalnego i dyplomów potwierdzających osiągnięcia, rekomendacji nauczycieli,  ocen z ostatniego semestru i deklaracji finansowej rodziców. Można też dodać własne prace: opowiadania, wiersze, fotografie, rysunki, etc. (tradycyjną pocztą)
To główna różnica w kwalifikacjach prowadzonych przez BAS i UWC: BAS wymaga przesłania tych wszystkich dokumentów i kopii już na pierwszym etapie, tymczasem w UWC dosyła się to później.
II etap (weekend w marcu/kwietniu):Rozmowa z komisją i dyrektorami niektórych szkół (w całości po angielsku) w Warszawie. Pisanie wypracowania po angielsku (z reguły na luźny temat, np. twoja ulubiona książka, czy, kiedy ja kandydowałam 2 lata temu, mogliśmy pisać o czym chcieliśmy). O, i jest bardzo dobre jedzenie.

Jeśli chodzi o te 2 organizacje to z nimi znam się najlepiej, bo sama przechodziłam przez procesy kwalifikacyjne.

KFON- Krajowy Forum Oświaty Niepublicznej(www) też przyznaje stypendia na rok do szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii, tylko deadline minął 19 grudnia 2014r. Jest to część projektu HMC (www), czy organizacji zrzeszającej dyrektorów wiodących szkół prywatnych w UK. Proces kwalifikacyjny jest podobny do tych opisanych powyżej: najpierw wysłanie dokumentów, później rozmowa kwalifikacyjna w Warszawie. Stypendia są pełne, tylko że, z tego co wyczytałam na stronie internetowej, trzeba wcześniej dopłacić ok. 1500 funtów na koszty projektu…

Wiem, że YFU - Youth for Understanding Poland, czyli “Młodzi dla porozumienia Polska” (www) też prowadzi roczne wymiany zagraniczne z USA, Niemcami, Belgią, Szwajcarią, Holandią, Finlandią i Norwegią. Co ciekawe, tu nie tylko Polacy wyjeżdżają za granicę, bowiem organizacja zaprasza uczniów z innych krajów do przyjazdu do Polski, gdzie mieszkają u rodziny goszczącej. Nie znalazłam żadnych organizacji na stronie internetowej, być może nie ma tu stypendiów, a trzeba normalnie płacić za udział w wymianie, nie wiem.

Jak pisałam, to bardzo skrótowe informacje, wszystkie regulaminy z dodatkowymi informacjami można znaleźć na stronach internetowych, całkiem sporo można się dowiedzieć przeszukując różne fora internetowe. Jest też całe mnóstwo programów, gdzie można wyjechać za granicę, pewnie nawet nie spełniając tylu wymogów, ale za grube pieniądze.
Jeśli nie uda się zdobyć stypendium - można mieć "plan B", który wymaga znacznie więcej czasu i wysiłku i może szczęścia, bo polega na aplikowaniu bezpośrednio do szkół, już na własną rękę. Słyszałam o takich, którym to się udało, dostawali też pełne stypendia :)

*Pełne stypendia nie pokrywają kosztów dojazdu z domu do szkoły, kieszonkowego, opłat za zajęcia dodatkowe czy innych rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy